Rodin is Turkish, creative director, entrepreneur and business leader known with his works in advertisement, design, digital campaigns and social responsibility.

Rodin had his first digital experiences back in 1996 while he was building amateur web sites and web platforms which were the pioneers of the internet industry in Turkey.

He worked as a designer and instructor at the Bilge Adam Computer Education Center in his last year at high school, 2001. Excelling at his business life by becoming an art director, he decided to leave the Center in 2003.

He continued his education at the Faculty of Visual Communication Design at the İstanbul Bilgi University. In his first year, he established Colors of Bilgi, one of the most active and efficient student clubs of the İstanbul Bilgi University. As the first student from the Faculty of Communication who participated in the elections, he was the leader and the creative director of the advertising campaigns of the team “Bilgistanbul” in the 2007 Student Union Elections.

Between 2004 and 2006 he cofounded Colors of USA, the first online Work and Travel firm in Turkey.

Besides his education, he took part in many different projects as the art and project director. He worked with artists such as Tarkan, Cem Yılmaz, Çağan Irmak and Zeki Demirkubuz etc.

While he was still a student, he gave lectures at the Marmara University in the 2008-2009 academic year, focusing on Digital Marketing and Media Technologies.

He graduated from the İstanbul Bilgi University in 2009 by setting up and executing a social responsibility project, Removing Barriers Movement as his thesis. The project gathered a lot of public attention.

In addition to his prior achievements, he was awarded first place by JCI Turkey at the “Turkey’s The Most Successful Young Persons of the Year Contest”.

Fark Yaratanlar, CNN Türk’s tv show which is hosted by Cüneyt Özdemir, defined Bingöl as “a real hero”.

In 2009, with the help of his former business experiences, he founded Elmalma Brand Communication. As the creative director and the manager of the Agency, he developed many projects contributing to the progress of the digital opportunities and efficient use of the social media both in Turkey and the World.

In July 2011, Elmalma Brand Communication teamed up with Böcek Yapım which is run by the director Ömer Faruk Sorak and Oğuz Peri.

He is still working at Elmalma as Creative Director and Agency Co-Founder/President.


#design #lifehacking #technology #photography #digital #sociology #philosophy #socialmedia #universe #politics #entrepreneurship #activism #science #humanrights #movies #music #sports #dogs #love #life

Rodin Alper Bingöl; reklam, tasarım, sosyal medya, dijital kampanyalar ve sosyal sorumluluk alanlarındaki tanınmış Türk yaratıcı yönetmen, girişimci ve yönetici.

İnternet kullanımına, gerçekleştirdiği amatör web siteleri ve internetin Türkiye’de gelişimine katkıda bulunan platformların kuruculuğuyla 1996 yılında başladı. Lise yıllarında oyunculuk ile uğraştı ve Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Deneme Sahnesi’nde iki sene boyunca oyunculuk eğitimi aldı. 2002 yılında Haydarpaşa Anadolu Teknik Lisesi Makine Bölümü’nden mezun oldu. Lise son sınıfta Bilge Adam Bilgisayar Eğitim Merkezi’nde tasarımcı ve eğitmen olarak çalışmaya başladı. 2003 yılında Sanat Yönetmeni olarak Bilge Adam Bilgisayar Eğitim Merkezi’nden ayrıldı.

2004 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nü kazandı ve öğrenimine burada devam etti. İlk senesinde okulun en aktif öğrenci kulübü haline gelen Colors of Bilgi Öğrenci Kulübü’nü kurdu. Aynı zamanda fotoğrafçılık ile de ilgilenen Bingöl, Cem Yılmaz, Serdar Erener, Metin Arolat ve Ali Nesin gibi isimlerle fotoğraf çekimleri ve röportajlar gerçekleştirerek Colors of Bilgi kulübünün bünyesindeki ve aynı adla çıkarılan derginin genel koordinatörlüğünü ve sanat yönetmenliğini yürüttü. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin 2007 Öğrenci Birliği seçimlerinde “Bilgistanbul” ekibinin başkanı ve tanıtım kampanyalarının yaratıcı yönetmeni olarak görev aldı. İletişim fakültesinden seçimlere katılan ilk öğrenci oldu.

2004 – 2006 yılları arasında Türkiye’nin ilk çevrimiçi Work and Travel firması olan Colors of USA’nın kurucu ortaklığını üstlendi. Şirketin pazarlama ve yönetim işleri sebebiyle Amerika, İngiltere ve Meksika gibi ülkelere ziyaretlerde bulundu.

Eğitim hayatının yanında birçok projede sanat yönetmeni ve proje yöneticisi olarak etkin görevlerde bulundu. Aralarında Tarkan, Cem Yılmaz, Çağan Irmak ve Zeki Demirkubuz gibi isimlerin de bulunduğu birçok sanatçıyla ortak projeler yürüttü. Özel konseptler oluşturarak web siteleri, film afişleri ve reklam kampanyaları tasarladı ve yönetti. Swiss Hotel, Bilge Adam, Aviva, TÜPRAŞ ve Ülker gibi büyük şirketlerin yaratıcı projelerine katkılarda bulundu. Çağan Irmak’ın Issız Adam isimli filmi, Zeki Demirkubuz’un Kıskanmak isimli filmi ve Tuna Kiremitçi’nin Adını Sen Koy isimli filminin afişleri Bingöl’ün bu dönemde gerçekleştirdiği çalışmalardan bazılarıdır.

2008 – 2009 eğitim yılında henüz öğrenciyken, Marmara Üniversitesi’nde Dijital Pazarlama ve Medya Teknolojileri üzerine lisans dersleri verdi. Çeşitli medya kuruluşları tarafından “Genç Yetenek” olarak nitelendirilen Bingöl’ün Trendsetter, Marketing Türkiye, Boxer (dergi) Boxer ve Cosmogirl gibi dergilerde röportajları yayınlandı.

2009 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nden mezun oldu ve bitirme tezi olarak bir sosyal sorumluluk projesi olan “Engelleri Kaldır Hareketi”ni gerçekleştirdi. Bu proje gerek halktan gerekse kültür ve sanat camiasından yoğun ilgi gördü. Ahmet Mümtaz Taylan, Ali Poyrazoğlu, Ali Sunal, Aslıgül Atasagun, Ayçin İnci, Ayşenur Yazıcı, Barış Falay, Bengü, Bora Cengiz, Burcu Kara, Bülent Şakrak, Doğa Rutkay, Ebru Akel, Emre Altuğ, Erdem Yener, Hayko Cepkin, Lale Mansur, Mert Fırat, Mustafa Üstündağ, Müşfik Kenter, Özge Uzun, Pit10, Saba Tümer, Taner Birsel, Tülin Özen, Yetkin Dikinciler gibi isimler gönüllü olarak Engelleri Kaldır Projesi’nin tanıtıcı filmlerinde rol aldı.

2009 yılında gerçekleştirdiği farklı projelerle aldığı birçok ödül ve plaketin yanı sıra JCI Türkiye tarafından ‘Türkiye’nin En Başarılı 10 Genci’ yarışmasında birinci seçildi.

CNN Türk ekranlarında Cüneyt Özdemir’in sunduğu “Fark Yaratanlar” programı kendisini “gerçek bir kahraman” olarak tanımladı.

2009 yılında, lisans mezuniyetiyle birlikte daha önceki iş ve yönetim tecrübelerini değerlendirerek Elmalma Marka İletişim isimli şirketi kurdu. Yaratıcı Yönetmenlik ve Ajans başkanlığını yürüttüğü Elmalma Marka İletişim adı altında Türkiye’de ve dünyada dijital sektörün gelişmesine ve sosyal medyanın etkin kullanımına katkıda bulunan birçok proje geliştirdi. Cem Yılmaz, Murat Boz, Demet Akalın, Yılmaz Erdoğan, Ömer Faruk Sorak, vb. birçok sanatçının yanı sıra Fida Film, Böcek Yapım, Ay Yapım, Saran Holding, LTB, Show TV vb. birçok marka için dijital çözümler üretti.

Kuruculuğu ve Yaratıcı Yönetmenliğini üstlendiği Elmalma Marka İletişim olarak 2011 yılı Temmuz ayında Yönetmen Ömer Faruk Sorak ve Oğuz Peri’nin yöneticiliğini gerçekleştirdiği Böcek Yapım’la birleşti. Halen tüm projelerine Elmalma Marka İletişim markası altında devam etmektedir.


#design #lifehacking #technology #photography #digital #sociology #philosophy #socialmedia #universe #politics #entrepreneurship #activism #science #humanrights #movies #music #sports #dogs #love #life